חרבות ברזל - אתם/ן לא לבד

עמותת מפרקים צעירים משתתפים בצערם של אלה שאיבדו את היקר להם מכל, שולחים איחולי החלמה לפצועים ותפילה עבור החטופים והחיילים שישובו הביתה לשלום.

תרומתכם להמשך וחיזוק פעילות העמותה נדרשת, בקרוב נצא לדרך עם כרטיס חבר. מתי? איך זה יעבוד? סבלנות, ממש עוד מעט נצא עם פרסום נרחב. שווה לחכות.

היכונו, היכונו, היכונו, קו חם - מענה אנושי, קשוב כתמיכה ראשונית, הניתן ע"י מתנדבים מתוך עמותת מפרקים צעירים שעברו הכשרה, יוצא לדרך ממש בקרוב. פרטים נוספים ממש מעבר לפינה.

מחברים את הנקודות –

מה הקשר בין כאבי

מאת: דר' גלב סלובודין

אלכס, בן 27, פנה לריאומטולוג עקב כאבי צלעות וגב תחתון המופיעים בעיקר בשעות לילה ובוקר מזה כ- 5 שנים. הוא סבל כבר שנים רבות מפסוריאזיס חמורה על פני עור גב, חזה, מרפקים, וברכיים, כאשר טיפולים מקומיים לא היו יעילים מספיק. בנוסף, לפני כשנתיים, אחרי תקופה ממושכת של שלשולים וכאבי בטן, אלכס אובחן עם מחלת קרון (דלקת מעיים).
הסיבה לכאבי גב וצלעות התבררה אחרי בירור קצר, אשר כלל בדיקות דם וצילומי רנטגן פשוטים – האבחנה נוספת של אלכס הייתה דלקת שדרה מקשחת, או מחלת בכטרב. תרופות נוגדי דלקת המסורתיים גרמו לאלכס כאבי בטן, והוא התחיל טיפול ביולוגי עם שיפור ניכר, כמעט מלא בכאבי גב. להפתעתו – גם כאבי בטן ושלשולים פסקו לחלוטין והנגעים הפסוריאטיים נעלמו תוך 4 חודשים מאז התחלת הטיפול החדש.

דוד, בן 45, סבל מדלקת עיניים חוזרת (אובאיטיס) כבר מעל 10 שנים. התקפי מחלת עיניים היו פתאומיים ופגעו פעם בעין ימנית, ופעם בשמאלית. מאמצים להבין סיבת האובאיטיס לא צלחו, ההתקפים היו תדירים והשפיעו משמעותית על איכות החיים של דוד.
פעם, בשל כאב חזק בגבו וחשד לאבן בכליה, דוד הופנה לבדיקת טומוגרפיה ממוחשבת. האבן בכליה לא נמצאה, אבל התגלו בבדיקה סימנים של דלקת במפרקי האגן – סאקרואילייטיס. בשל ממצא זה, דוד הופנה לריאומטולוג. התברר שעשרות שנים סבל דוד מכאבי גב תחתון ועכוזים, אבל חשב שזו תוצאה של ישיבה ממושכת. היה אומנם לכאב גב זה הסבר אחר – דוד אובחן גם הוא עם דלקת שדרה מקשחת. התברר שדלקת עיניים היא היתה חלק של אותה המחלה הריאומטית. אחרי התחלת טיפול מתאים, התקפי דלקות עיניים נעלמו וגם וכאבי גב חלפו לגמרי.
מירית, בת 35, היתה מטופלת כבר 5 שנים על ידי רופא עור בשל פסוריאזיס. היו לה מעט נגעים עוריים והיא תמיד הסתדרה טוב עם משחות מקומיות. היתה לה גם פסוריאזיס קלה בציפורניים, אבל מניקור טוב תמיד הסתיר אותה. בשנתיים אחרונות מירית התחילה להתלונן על כאבים באצבעות כפות הידיים ונפיחות ושינוי צורה במספר מפרקי אצבעות ופחדה שירשה מסבתה מחלת מפרקים בשם אוסטאוארטריטיס. היא ידעה שאין למחלה זו טיפול ספציפי ונטלה רק כדורים נוגדי כאב מדי פעם. רופא עור בקושי שכנע את מירי להיבדק על ידי ריאומטולוג. התברר שמירי סובלת מדלקת מפרקים פסוריאטית. אחרי 3 חודשי טיפול חל שיפור ניכר, כאבי מפרקים נסוגו, קישיון בוקר נעלם ואפילו מראה של 2 מפרקים אשר היו כבר מעוותים השתפר.

שלושה מקרים אלה הם אמיתיים ומלמדים לא רק על יעילות רבה של הטיפול התרופתי לדלקת מפרקים בעשור האחרון, אך גם מדגישים את הביטויים הרב גוניים של מחלות ריאומטיות רבות, אשר עלולות לפגוע לא רק במפרקים, אלא גם במערכות גוף אחרות, כגון עיניים, מערכת העיכול, או עור. הקשר בין דלקות מפרקים, במיוחד בין דלקת שדרה מקשחת או ארטרופתיה פסוריאטית, עם פסוריאזיס עורית, שלשולים וגם דלקות עיניים חוזרות הוא ידוע מזה שנים רבות. לא תמיד הביטוי המפרקי הוא הבולט, גם בדיקות דם יכולות להיות תקינות ולא להראות סימני דלקת. לכן, האבחנה יכולה להיות קשה ולדרוש מאמצים, כגון ביצוע הדמייה מתקדמת. הצלחה באבחנה מדויקת ובטיפול יכולה לשנות את מהלך המחלה ולשפר משמעותית את איכות החיים.

דר' גלב סלובודין, ראומטולוג בכיר במרכז הרפואי בני ציון

תרומה לעמותת מפרקים צעירים

תרומתכם תאפשר לעמותה להמשיך ולסייע לחולים בשיפור איכות חייהם, בהעלאת המודעות למחלות מפרקים ובמתן תקווה להתמודדות עם המחלה.
אנו מודים לכל אחד אשר יכול לתמוך על מנת להמשיך ולעזור לחולי דלקות מפרקים ולבני משפחותיהם.
פעילות העמותה מתאפשרת הודות לתרומות הציבור. תרומתכם תתקבל בברכה ובתודה מקרב לב.
העמותה מוכרת כמלכ"ר וכמוסד ציבורי ותרומותיה פטורות ממס לפי סעיף 46א' לפקודת המס

ניתן לתרום גם באמצעות העברה בנקאית

בנק מזרחי טפחות, סניף כרמל- 449, ח-ן 267434.

הרשמה לניוזלטר

הניוזלטר שלנו משאיר אותך בעניינים :) כל המידע המקצועי ומידע בנושא פעילויות הנוגעות לך במקום אחד!  
* שימו לב: יש להרשם עם המייל הפרטי מאחר וכתובות מייל במקומות עבודה או מוסדות ממשלתיים נחסמים מקבלת הדיוור

התחברות לעמותה