חרבות ברזל - אתם/ן לא לבד

עמותת מפרקים צעירים משתתפים בצערם של אלה שאיבדו את היקר להם מכל, שולחים איחולי החלמה לפצועים ותפילה עבור החטופים והחיילים שישובו הביתה לשלום.

תרומתכם להמשך וחיזוק פעילות העמותה נדרשת, בקרוב נצא לדרך עם כרטיס חבר. מתי? איך זה יעבוד? סבלנות, ממש עוד מעט נצא עם פרסום נרחב. שווה לחכות.

קו חם, טלפוני לייעוץ ראשוני - 04-8222610 (הייעוץ אינו רפואי, ניתן בשפה העברית בלבד)

סוגי תרופות

רובנו נזקקים להיעזר בתרופות.
אינדקס התרופות הייחודי המוגש כאן, שיזמנו והקמנו לטובת חברי עמותת מפרקים צעירים, ישמש אותנו להבין מהי התרופה המיועדת למחלות הכרוניות איתן אנו מתמודדים, ובאינדקס התרופות תוכלו למצוא כל תרופה כולל הפניה לעלון לצרכן שירות אחיות אם זמין, ומידע נוסף.
המבוא ישמש כל אחד מכם בהבנה מהם המינוחים המשמשים את אנשי המקצוע בבואם להציע לנו תרופה זו או אחרת ולמה משמשת כל קבוצת תרופות.
תחום הראומטולוגיה מתקדם היום מאד, אם נחשוב שבשנות ה-30 של המאה העשרים, כשאדם היה מאובחן במחלה ראומטית, לא תמיד ידעו לתת לזה שם, והתרופות שהיו ניתנות לו הן מלחי זהב ו/או תרופות אנטי דלקתיות, ההחמרה במצבו הייתה מגיעה מהר וללא טיפול מעכב נזק לטווח ארוך.
לאורך השנים, בעזרת מחקרים שנעשו ע"י חברות תרופות, התווספו תרופות רבות למחלות הראומטיות. התמונה בתחתית העמוד משקפת את תהליך ההתקדמות של המחקרים פורצי הדרך לפיתוח התרופות. מחקרים כאלה עדיין מתקיימים באופן שוטף.

בשנות ה-50 של המאה העשרים, הוחל השימוש הרווח בתכשירים אלה, ובהחלט היווה שינוי בתפישת הטיפול בדלקת מפרקים שגרונתית (RA, Rheumatic Arteritis).
חשיבות תכשירים אלו היא בכך שנטילתם מובילה להפחתה ניכרת בשחיקה ובכרסום של המפרקים השונים המעורבים במחלה. אמנם, השימוש בתרופות אלה אינו מוביל לעצירה מלאה של המחלה, אולם חולים רבים נהנים מבלימה משמעותית בקצב הפגיעה במפרקים. מטבע הדברים, השפעה זו מורגשת גם באמצעות הפחתה ברגישות ובנפיחות של המפרקים השונים וגם בשיפור איכות החיים של המטופלים ובדרגת התפקוד היומיומי שלהם.
לתכשירים אלו יש מספר תכונות משותפות. ראשית, נחוצה סבלנות, פעולתם אינה מיידית אלא דורשת חודש-חודשיים. כדי להקהות את הכאב במפרקים באופן מהיר רצוי לשלב בטיפול גם תכשירים סטרואידים (לא באופן קבוע) וגם תכשירים כנגד כאבים ובכך לגשר על תקופה זו ולהקל על החולה. כשם שנדרש זמן עד אשר תשפיע התרופה כך נחוץ זמן דומה עד אשר השפעתה תפוג, לכך משמעות ניכרת בייחוד כאשר מתפתחות תופעות לוואי (שכלל אינן נדירות) מתרופות אלה. מקובל לחשוב שבאמצעות מנגנונים חיסוניים שונים תרופות אלה מצליחות לשנות את ביטוייה של מערכת החיסון ולהביא לריסונה כך שמערכת החיסון לא תפגע במפרקים. למונח זה שייכות התרופות מתוטרקסאט, ערבה, פלקווניל וסלזופירין.
(נכתב ע"י פרופ' הווארד עמיטל עבור עמותת מפרקים צעירים)

תרופות ביולוגיות הן קבוצת תרופות חדשה יחסית (התרופות הראשונות נוצרו סביב שנות השמונים של המאה העשרים). הגדרת התרופה הביולוגית – היא תרופה שמקורה בגוף חי או, במילים אחרות, זו תרופה אשר עובדת במנגנון "טבעי".
התנאי החשוב לשימוש בתרופה ביולוגית – הוא הבנה ברורה של מנגנוני התפתחות המחלה, במיוחד בהיבט האימונולוגי (ידע שנדרש לרופא המומחה). אם למשל, יודעים שמחלה מסוימת מתפתחת עקב ריכוז יתר או תפקוד יתר של המולקולה הספציפית – אפשר בעזרת טיפולים ביולוגיים לנטרל את אותה המולקולה ועל ידי כך לטפל במחלה. חשוב להדגיש שטיפולים ביולוגיים הם טיפולים כנגד מטרה ספציפית והשפעתן היא נקודתית בלבד, זאת אומרת שהמחקרים והניסויים שהתקיימו בתרופות הביולוגיות מוכוונים לסוג מחלה מסוים וכך גם בקשת חברת התרופות תהיה להתוויות עבור מחלות ספציפיות.
גם לתרופות ביולוגיות עלולות להיות תופעות לוואי, אשר קשורות ברובן לירידה בתפקוד תקין של אותן המולקולות המנוטרלות או לתגובות אלרגיות לתרופה עצמה. בהיבט רחב אומנם, שכיחות של תופעות לוואי של התרופות הביולוגיות לא עולה משמעותית על זאת הנצפית בשימוש בתרופות מסורתיות.
בזכות תרופות אלה, כיום ההתמקדות בעולם היא להגיע להפוגה / רמיסיה ולכל הפחות הגעה למצב פעילות נמוך של המחלה עד כדי הבאת המטופל לשגרת חיים ואיכות חיים טובה.
(נכתב על ידי פרופ' גלב סלובודין)

תרופות אלה פועלות באמצעות הפחתת פעילות אנזים המצוי בגוף האדם ומכונה ג'אנוס (Janus), אשר מעורב בתהליך הדלקתי. באמצעות הפחתת פעילות האנזים, התרופות מסייעות בעיכוב התהליך הדלקתי, עוזרות בהאטת הפגיעה בעצם ובסחוס המפרקים השונים.

תרופות אלו ניתנות לטיפול כמשככי כאבים לאו דווקא רק למחלות ראומטיות. מוכרות לרובנו מכדורים להורדת חום כדוגמת משפחת האיבופרופן (אספירין, אדוויל, נורופן, אדקס, איבופן וכו') שניתן לרכוש את רובם ללא מרשם רפואי בבתי המרקחת / פארם. וכן תרופות מרשם כדוגמת ארקוקסיה, ברקסין ואתופן.
תרופות NSAIDS הן לרוב בעלות יעילות גבוהה מאד בשיכוך הכאבים ולכן כשניתן ליטול אותן במצבים מסוימים של כאב אקוטי או כאב כרוני, הן ישמשו עבורנו אפשרות נוספת לטיפול נקודתי.

תרופה ביולוגית (תרופת מקור) שפותחה ואושרה, מוגנת בפטנט שתוקפו פג לאחר מס' שנים (בדרך כלל בין 17-20 שנה). לקראת סיום תקופת הפטנט, ניתן ליצור תרופה שתיקרא ביוסימילאר, שתהיה זהה, למעשה, לתרופת המקור. יודגש, כי תהליך הייצור של תרופות ביוסימילאר מותנה בביצוע מחקרים קליניים מסודרים המוכיחים את יעילות הביוסימילאר. ללא זאת, לא יינתן להן אישור לשיווק.
תרופת הביוסימילאר מיוצרת באמצעות שיטות טכנולוגיות מתקדמות ועדכניות, תחת בקרה וסטנדרטים גבוהים של איכות, ובמתקני ייצור הנתונים לפיקוח ואכיפה בדומה לתקנים הנהוגים במתקני הייצור של תרופות.
(נלקח מתוך: אתר משרד הבריאות, מהי תרופת ביוסימילאר)

לתרופות ביוסימילאר יש פוטנציאל לייעל ולאפשר חיסכון בעלויות עבור מערכת הבריאות, כמו גם להרחיב את נגישותם של טיפולים ביולוגיים למטופלים.
משרד הבריאות הגדיר נוהל בנושא תרופות ביוסימילאר – נוהל 127.

השאירו פנייה ונחזור בהקדם

לידיעתכם, בנוסף על טופס זה, פתחנו  קו טלפוני לייעוץ ראשוני (לא רפואי) (ניתן להשאיר הודעה ונחזור אליכם בהקדם)
מענה יינתן בימים א',ג' 10:00 – 13:00, בימים ב',ד',ה' 18:00 – 21:00
מס' הטלפון – 04-8222610
המתנדבים שלנו מחכים לכם.
דוא"ל העמותה info@mifrakim.org.il

תרומה לעמותת מפרקים צעירים

תרומתכם תאפשר לעמותה להמשיך ולסייע לחולים בשיפור איכות חייהם, בהעלאת המודעות למחלות מפרקים ובמתן תקווה להתמודדות עם המחלה.
אנו מודים לכל אחד אשר יכול לתמוך על מנת להמשיך ולעזור לחולי דלקות מפרקים ולבני משפחותיהם.
פעילות העמותה מתאפשרת הודות לתרומות הציבור. תרומתכם תתקבל בברכה ובתודה מקרב לב.
העמותה מוכרת כמלכ"ר וכמוסד ציבורי ותרומותיה פטורות ממס לפי סעיף 46א' לפקודת המס

ניתן לתרום גם באמצעות העברה בנקאית

בנק מזרחי טפחות, סניף כרמל- 449, ח-ן 267434.

הרשמה לניוזלטר

הניוזלטר שלנו משאיר אותך בעניינים :) כל המידע המקצועי ומידע בנושא פעילויות הנוגעות לך במקום אחד!  
* שימו לב: יש להרשם עם המייל הפרטי מאחר וכתובות מייל במקומות עבודה או מוסדות ממשלתיים נחסמים מקבלת הדיוור

התחברות לעמותה

הידעת? השקנו מערכת לחברי עמותת מפרקים צעירים בלבד, המערכת שולחת עדכונים שונים ומידע בנושאים לפי בחירתך!

לשימוש במערכת יש להירשם לעמותה ❤️