חרבות ברזל - אתם/ן לא לבד

עמותת מפרקים צעירים משתתפים בצערם של אלה שאיבדו את היקר להם מכל, שולחים איחולי החלמה לפצועים ותפילה עבור החטופים והחיילים שישובו הביתה לשלום.

תרומתכם להמשך וחיזוק פעילות העמותה נדרשת, בקרוב נצא לדרך עם כרטיס חבר. מתי? איך זה יעבוד? סבלנות, ממש עוד מעט נצא עם פרסום נרחב. שווה לחכות.

קו חם, טלפוני לייעוץ ראשוני - 04-8222610 (הייעוץ אינו רפואי, ניתן בשפה העברית בלבד)

header

אורנסיה (Abatacept) היא תרופת מרשם המיועדת להפחתת סימנים ותסמינים של מחלת מפרקים, עיכוב התקדמות נזק למבנה המפרקים ושיפור בתפקוד גופני בחולים מבוגרים הלוקים בדלקת מפרקים שגרונתית פעילה (Rheumatoid Arthritis, RA ) בדרגת חומרה מתונה עד קשה. אורנסיה הוכללה בסל התרופות 2019 לטיפול בדלקת מפרקים פסוריאטית אקטיבית במבוגרים (PsA).
פרטים מלאים באתר משרד הבריאות, קישור נוסף 
אורנסיה יכולה לשמש כטיפול יחיד( מונותרפיה) או בשילוב עם תכשיר נוסף מקבוצת ה DMARD disease-modifying antireumatic drugs כגון מטוטרקסאט. אין לשלב את הטיפול באורנסיה עם תרופות ביולוגיות אחרות כגון נוגדי TNF.
אורנסיה דרך הווריד מאושרת לשימוש גם לילדים (מגיל 6) ונערים הלוקים בדלקת מפרקים של גיל הנעורים – (JIA (juvenile idiopathic arthritis, בשילוב עם מטוטרקסאט לחולים שלא הגיבו לתרופות אחרות מסוג DMARD כולל תרופות נוגדות TNF.
אורנסיה כלולה בסל הבריאות כקו ביולוגי ראשון לטיפול ב RA במבוגרים.
אורנסיה הינה חלבון אנושי המורכב ממקטע של נוגדן (IgG) ומהחלבון האנושי .CTLA4מנגנון הפעולה הוא עיכוב שפעולם של תאי דלקת מסוג T לימפוציטים. תאי T ששופעלו מפעילים רצף אימוני שבסופו מיוצרים ציטוקינים שהם חומרים כימיים המעוררים דלקת. עיכוב השפעול של תאי ה T, מונע את התגובה הדלקתית העודפת אשר אופיינית בדלקת מפרקים שגרוניתית, ולכן מנגנון פעולה זה נחשב ייחודי ויעיל במניעת תהליך דלקת המפרקים.
אורנסיה מאושרת על-ידי הרשויות האמריקאיות (FDA) והאירופאיות (EMA), נמצאת בשימוש נרחב בעולם ורשומה בישראל משנת 2010 .

כיצד יש להשתמש?

התרופה ניתנת באמצעות עירוי תוך ורידי (IV) פעם בחודש, או בזריקה תת עורית (SC) באמצעות הזרקה עצמית, פעם בשבוע . זוהי התרופה הביולוגית הראשונה לטיפול ב RA הנמצאת בשוק בשתי צורות מתן – IV ו SC והמאפשרת לבחור את צורת המתן המתאימה לכל מטופל.
יעילותה ובטיחותה של אורנסיה כמו גם שיפור איכות חיים של חולי RA הוכחו בניסויים קליניים מבוקרים רבים, גם במחקרים ארוכי טווח עד 7 שנים . יעילותה משתווה לטיפולים הביולוגים האחרים . לאורנסיה השפעה מטיבה בהפחתת הנזק המבני למפרקים, כפי שנמדד באמצעות צילומי רנטגן עוקבים. כ 3/4- מהמטופלים באורנסיה דבקו בטיפול מעל 5 שנים, מה שמעיד על היצמדות גבוהה לטיפול.
אורנסיה מראה שיעור נמוך של תופעות לוואי חמורות וזיהומים קשים, גם יחסית לתרופות הביולוגיות האחרות .
תופעות הלוואי השכיחות שדווחו היו כאב ראש, דלקות בדרכי הנשימה העליונות ובחילה.
לאורנסיהSC מיעוט תגובות באתר ההזרקה והזריקה אינה כואבת.

פרטים מלאים באתר משרד הבריאותקישור נוסף

התוויות:
(Cryopyrin-Associated Periodic Syndromes (CAPS
לשימוש במבוגרים, בני נוער וילדים בגילאים של שנתיים ומעלה במשקל גוף של 7.5 ק"ג ומעלה. ביניהם:
– (Muckle-Wells Syndrome (MWS
– מחלה דלקתית רב מערכתית בפגים – NOMID ו/או מחלה נוירולוגית, עורית, ארטיקולרית CINCA
– צורות חמורות של תסמונית משפחתית אוטו-דלקתית FCAS או תסמונת אורטיקריה אם סימנים ותסמינים של פריחה עורית FCU
– במרשם רופא מומחה, התרופה ניתנת בזריקה תת עורית אחת לשמונה שבועות
– דלקת מפרקים מסוג גאוט
– התוויה לטיפול במבוגרים הסובלים מהתקפים תכופים של דלקת מפרקים מסוג גאוט (לפחות 3 התקפים ב 12 חודשים קודמים) שאינם מגיבים לטיפול בנוגדי דלקת מסוג NSAIDS ואינם מגיבים לטיפול בקולכיצין או בחולים שאינם יכולים לקבל טיפול בנוגדי דלקת מסוג NSAIDS ו/או אינם יכולים לקבל טיפול בקולכיצין וכן בחולים שלא ניתן לטפל בהם בקורטיקוסטרואידים.

כיצד יש להשתמש?
במרשם רופא מומחה, התרופה ניתנת בזריקה תת עורית אחת לשמונה שבועות.
בחולים עם דלקת מפרקים מסוג גאוט – המינון המומלץ של ILARIS לחולים מבוגרים עם דלקת מפרקים חולים ציניים הוא 150 מ"ג במתן תת עורי במנה אחת בזמן התקף. לקבלת אפקט מקסימאלי, ILARIS צריך להינתן בהקדם האפשרי לאחר תחילת התקפת דלקת מפרקים מסוג גאוט. בחולים בהם אין תגובה לתרופה אין צורך לחזור על מנה נוספת.
בחולים בהם נצפתה תגובה, מנה חוזרת תנתן לאחר 12 שבועות לכל הפחות.

חדש מינואר 2019 –

קדחת ים תיכונית משפחתית (FMF) שלהם התווית נגד לשימוש בקולכיצין, אין סבילות לקולכיצין או שקולכיצין לא מספק תגובה מספקת

· תסמונת TRAPS (Tumor Necrosis Factor Receptor Associated Periodic Syndrome) – הטיפול יינתן לאחר מיצוי טיפול בתרופות ממשפחת נוגדי דלקת שאינם סטרואידים (( NSAIDs ובתרופות ממשפחת הסטרואידים.

· תסמונת חסר של מבלונת קינאז (MKD) Mevalonate kinase deficiency / תסמונת יתר IgD

(HIDS) hyper immunoglobin D syndrome – הטיפול יינתן לאחר מיצוי טיפול בתרופות ממשפחת נוגדי דלקת שאינם סטרואידים (( NSAIDs ובתרופות ממשפחת הסטרואידים.
התרופה תינתן לטיפול בתסמונות CAPS , FMF,HIDS, TRAPS מתן התכשיר יינתן לחולה בהתאם למרשם של רופא מומחה ממרפאה לאימונולוגיה קלינית או ריאומטולוגיה.

:SJIA
לטיפול ב- Systemic Juvenile Idiopathic Arthritis בחולים שמיצו טיפול קודם ב- Tocilizumab, התכשיר יינתן לחולה בהתאם למרשם של רופא מומחה בראומטולוגיה או ראומטולוגיה ילדים.

תכשיר ביוסימילאר לרמיקייד.  (המידע נלקח מהעלון לצרכן של משרד הבריאות).

איקסיפי מכילה את החומר הפעיל אינפליקסימאב שהינו נוגדן חד-שבטי (סוג של חלבון אשר מתחבר למטרה מוגדרת בגוף), מהקבוצה התרפויטית של חוסמי TNFa. איקיספי פועלת ע"י התחברות סלקטיבית לחלבון TNF alpha וחוסמת את פעולתו. חלבון זה מעורב בתהליכים דלקתיים בגוף ולפיכך חסימתו יכולה להפחית את הדלקת בגוף.

איקיספי ניתנת בעירוי, בדומה לרמיקייד. יכולה להיות משולבת עם מתרוטקסאט.

פרטים מלאים באתר משרד הבריאות

משמשת לטיפול במבוגרים במחלות הבאות, זהה להתוויות של רמיקייד:

דלקת מפרקים שגרונתית (RA), דלקת חוליות מקשחת (AS), דלקת מפרקים ספחתית (PsA), פסוריאזיס, קרוהן ודלקת כיבית של המעי הגס (Ulcerative colitis).

חשוב לקרוא את העלון לצרכן בטרם תחילת השימוש בתרופה. כדוגמא, ישנה חשיבות לכך בנושא היריון והנקה

Enbrel הינה תרופה ביולוגית מקבוצת ה-DMARDs (תרופות אנטי-ראומטיות המשנות מהלך מחלה), שאושרה בארה"ב לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית בינונית עד חמורה כבר בשנת 1998(1).
פרטים מלאים באתר משרד הבריאותקישור נוסף 
Enbrel ניתנת למטופלים שאובחנו כחולים באחת מהמחלות הדלקתיות הבאות: דלקת מפרקים שגרונתית במבוגרים (rheumatoid arthritis), דלקת מפרקים אידיופתית של גיל הילדות
(Juvenile idiopathic arthritis), ספחת רבדית במבוגרים וילדים (Plaque Psoriasis), דלקת מפרקים ספחתית במבוגרים וילדים (psoriatic arthritis), דלקת שדרה מקשחת (Ankylosing spondylitis)
ו- non-radiographic) axial spondylarthritis 2).
Enbrel נמצאת בשימוש קליני כבר למעלה מ- 15 שנים (3) עם למעלה ממיליון מטופלים אשר טופלו בה (4). מחקרים לאורך השנים הוכיחו את בטיחות התרופה באינדיקציות השונות (5). כמו כן, מחקרים מראים כי Enbrel מביאה לעצירת התקדמות רדיוגרפית (no radiographic progression) ולהפוגה (remission) במהלך השנתיים הראשונות ללקיחת התרופה בחולי דלקת מפרקים שגרונתית ודלקת מפרקים ספחתית (6,7).

• לא נקשרת עם אימונגניות (היווצרות נוגדנים כנגד התרופה) בעלת השפעה קלינית(2,8).

• Enbrel מאפשרת טיפול יחידני (monotherapy) או בשילוב עם (MTX(2.

• פרופילי יעילות ובטיחות מוכחים לטווח הקצר והארוך (9).

Enbrel מאושרת למתן בקרב פעוטות מגיל שנתיים החולים בדלקת מפרקים אידיופטית של גיל הילדות (JIA) ובקרב ילדים מגיל 6 החולים בספחת רבדית במבוגרים וילדים (PSO)(2).

TNF-אלפא הינו חלבון "מעביר מידע" כימי במערכת החיסון שמאותת לתאים אחרים לפתח דלקת במפרקים. אצל אנשים הסובלים מסוגים מסוימים של דלקת המפרקים, ישנם עודף של תאי אלפא שגורם לדלקת, ויכול לגרום לנזק לרקמה או למפרקים.

מנגנון הפעולה של Enbrel הינו ייחודי (2):
Enbrel הינה חלבון איחוי אנושי המהווה רצפטור מסיס ל- TNF. התרופה פועלת כ- anti-TNF, אך בניגוד לתרופות ביולוגיות אחרות היא משמשת כקולטן ל- TNF. היא מתחרה על הקישור של TNF עם הקולטנים הטבעיים שלו, ובכך מעכבת את הפעילות הביולוגית שלו, ומפחיתה את התגובה הדלקתית הנובעת מפעילותו. בכך אנברל חוסמת את גורם התפתחות המחלה בתא.

כיצד יש להשתמש?

אנברל ניתנת בזריקה תת עורית במינון 50 מ"ג פעם בשבוע או במינון 25 מ"ג פעמיים בשבוע. היא נלקחת באופן מתמשך, כדי לשמור על התוצאות. (2)
רפרנסים:
1. FDA site Link
2. Enbrel Israeli Prescribing Information, 26 November 2014
3. Scott LJ. Drugs 2014;74:1379–1410.
4. Pfizer Data on File
5. Tzeyu L. Michaud et al. The Comparative Safety of Tumor Necrosis Factor Inhibitors in Rheumatoid Arthritis: A Meta-analysis Update of 44 Trials. AMJMed Link
6. Emery P et al. Two-year clinical and radiographic results with combination etanercept-methotrexate therapy versus monotherapy in early rheumatoid arthritis: a two-year, double-blind, randomized study. Arthritis Rheum. 2010 Oct;62(10):3005. PubMed
7. Mease PJ et al. Continued inhibition of radiographic progression in patients with psoriatic arthritis following 2 years of treatment with etanercept. J Rheumatol. 2006:33:712-721 PubMed
8. Garces S el al. The immunogenicity of anti-TNF therapy in immune-mediated inflammatory diseases: a systematic review of the literature with a meta-analysis. Ann Rheum Dis. 2013;72(12):1947-1955 PubMed
9. Lesley J. Scott. Etanercept: a Review of Its Use in Autoimmune Inflammatory
Diseases. Drugs, 2014 Aug; 74(12):1379-410. PubMed

אקטמרה Actemra® הינה תרופה הפועלת במנגנון ייחודי לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית (RA ).
אקטמרה היא נוגדן חד-שבטי אשר מעכב את הרצפטור לחלבון שכיח במפרק הדלקתי – IL-6 (אינטרלוקין 6). ל- IL-6 תפקיד מרכזי בתהליך הדלקת והוא מעורב בתהליכים רבים הגורמים לנזק המפרקי. בנוסף, IL-6 קשור למדדי דלקת גבוהים, לאנמיה ולאוסטאופורוזיס בחולי RA .
ע"י חסימת הקישור של חלבון ה- IL-6 לרצפטור מפחיתה אקטמרה את עוצמת הדלקת במפרק, מונעת נזקים מבניים ארוכי טווח למפרקים, משפרת את איכות חיי החולה ומביאה להפוגה מהמחלה.
פרטים מלאים באתר משרד הבריאותקישור נוסף

כיצד יש להשתמש?

אקטמרה ניתנת כעירוי תוך-ורידי פעם בחודש ובמינון של 8 מ"ג /ק"ג או בזריקה תת-עורית פעם בשבוע. משך העירוי כשעה אחת בלבד.
לאקטמרה פרופיל בטיחותי טוב, אשר אופיין ביסודיות על סמך ניסיון רחב בעולם מעל כחצי מיליון מטופלים באינדיקציות שונות.
• אקטמרה רשומה לטיפול בישראל, בארה"ב, באיחוד האירופי ובמדינות רבות נוספות ברחבי העולם לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית, sJIA pJIA (דלקות מפרקים של גיל הילדות).

תכשיר ביוסימילאר לאנברל. (המידע נלקח מהעלון לצרכן של משרד הבריאות)

פרטים מלאים באתר משרד הבריאות

קיים בשתי תצורות – 25 מ"ג תמיסה להזרקה, 50 מ"ג תמיסה להזרקה.
התרופה ניתנת בזריקה תת עורית. יש להחזיק את התרופה במקרר ולאחסן באריזה המקורית על מנת להגן מאור. לאחר הוצאת המזרק מהמקרר יש להמתין בין 15-30 דקות על מנת לאפשר לתרופה להגיע לטמפרטורת חדר. אין לחמם את התרופה.

תנאי אחסון:
ניתן לאחסן את התרופה מחוץ למקרר בטמפרטורה שאינה עולה על 25 מעלות למשך תקופה של עד 4 שבועות (לא יאוחר מתאריך התפוגה); לאחר מכן אין להחזיר את התרופה למקרר. יש להשליך את התרופה אם לא נעשה בה שימוש בתוך 4 שבועות מאז הוצאתה מהמקרר. לפני השימוש יש לוודא כי התמיסה שקופה עד מעט חלבית, חסרת צבע עד מעט צהבהבה, היא עשויה להכיל חלקיקי חלבון בצבע לבן או מעט שקוף – מראה זה תקין. אין להשתמש בתמיסה עם חל שינוי בצבע, אם היא עכורה או אם נראים בה חלקיקים שונים מאלה שפורטו לעיל. אם אינך בטוח לגבי מראה התמיסה, מומלץ להתייעץ עם רוקח.

קבוצה תרפויטית – חסם TNF ומדכא סלקטיבי של מערכת החיסון. אין להשתמש בתקופת הטיפול בארלזי בתכשירים המכילים את החומרים הפעילים אנקינרה (קינרט) או אבטספט.

חשוב לקרוא את העלון לצרכן בטרם תחילת השימוש בדגש על הריון והנקה, מכיל גם הוראות הזרקה.

התוויות, זהות להתוויות של אנברל: דלקת מפרקים שגרונתית (RA) במבוגרים, דלקת מפרקים אדיופתית של גיל הילדות (JIA) בילדים מגיל שנתיים ומעלה ובמתבגרים, דלקת מפרקים ספחתית (PsA) במתבגרים מגיל 12 ובמבוגרים, במחלות דלקתיות של חוליות עמוד השדרה: דלקת חוליות מקשחת (AS) בדרגה חמורה במבוגרים ו non-radiographic axial spondyloarthritis בדרגה חמורה במבוגרים ולטיפול בספחת רבדית (פסוריאזיס) בדרגת חומרה בינונית עד קשה במבוגרים, ובדרגה חמורה בילדים מגיל שש ומעלה ובמתבגרים.

פרטים מלאים באתר משרד הבריאות

תכשיר ביוסימילאר לאנברל. קבוצה תרפויטית – חסם TNF ומדכא סלקטיבי של מערכת החיסון.
ברנזיס ניתן בזריקה תת עורית.
התוויות: ברנזיס מיועדת לטיפול במבוגרים בהתוויות הבאות:
דלקת מפרקים שגרונתית (RA) פעילה במבוגרים בהם טיפול בתרופות אנטי ראומטיות המשפיעות על מהלך המחלה (DMARDS), כולל מתוטרקסט, אינו מתאים; ניתן להשתמש בברנזיס בשילוב עם מתוטרקסט במטופלים אשר לא הגיבו בצורה מספקת לטיפול במתוטרקסט בלבד.
דלקת מפרקים ספחתית (PsA) פעילה ומתקדמת במבוגרים בהם טיפול בתרופות אªטי ראומטיות המשפיעות על מהלך המחלה (DMARDS (אינו מספק.
דלקת חוליות מקשחת (AS) חמורה ופעילה, במבוגרים אשר לא הגיבו בצורה מספקת לטיפול מקובל אחר.
פסוריאזיס (PsA) מתונה או חמורה במבוגרים אשר מועמדים לטיפול סיסטמי (מערכתי) או טיפול באור.

ברנזיס מיועד לטיפול בילדים ובמתבגרים אשר משקלם 62.5 ק"ג או יותר להתוויות הבאות:
דלקת מפרקים של גיל הנעורים (JIA):
– רב שגרון (polyarthritis) (גורם ראומטי חיובי או שלישי) ואוליגו – ארתריטיס נרחבת (extended
oligoarthritis) בילדים ומתגברים אשר משקלם 62.5 ק"ג או יותר אשר לא הגיבו בצורה מספקת
לטיפול במתטרוטקסט או שאינם יכולים לקבל מתטרוטקסט.
– דלקת מפרקים ספחתית (PsA) בילדים ומתבגרים מעל גיל 12 אשר משקלם 62.5 ק"ג או יותר, אשר
לא הגיבו בצורה מספקת בצורה מספקת לטיפול במתרוטקסט או שאינם יכולים לקבל מתטרוטקסט.
– דלקת מפרקים נלווית לאנתזיטיס (enthesitis related arthritis) , בילדים ומתבגרים מעל גיל 12, אשר
משקלם 62.5 ק"ג או יותר, אשר לא הגיבו בצורה מספקת לטיפול או שאינם יכולים לקבל טיפול מקובל
אחר.
ספחת רובדית חמורה כרונית (pediatric plaque psoriasis) בילדים ובמתבגרים אשר משקלם 62.5 ק"ג או יותר, אשר לא הגיבו בצורה מספקת, או שאינם יכולים לקבל טיפול סיסטמי (מערכתי), או טיפול באור.

תנאי אחסון:
יש לאחסן במקרר בטמפרטורה של 2-8 מעלות במקרר. אין להקפיא.
לשמור באריזה המקורית על מנת להגן מאור. לאחר הוצאת המזרק / העט מהמקרר, יש להמתין לפחות 30 דקות כדי לאפשר לתמיסה להגיע לטמפרטורת החדר. מומלץ להשתמש מיד לאחר מכן.
אין לחמם את התרופה בדרך אחרת.
ניתן לאחסן את התרופה מחוץ למקרר בטמפרטורה מקסימלית של 25 מעלות למשך תקופה אחת של עד 4 שבועות; לאחר מכן, אין לאחסן שוב בקירור. אם לא היה שימוש בתרופה תוך 4 שבועות לאחר ההוצאה מהמקרר, יש להשליך את התרופה. מומלץ לרשום את התאריך בו התחלת לאחסן את התרופה מחוץ למקרר ואת התאריך אחריו אין להשתמש במכשיר (לא יאוחר מ 4 שבועות מתאריך וצאתה מהמקרר). בדוק את התמיסה במזרק / עט דרך חלונית הצפייה. (התמיסה צריכה להיות צלולה עד מעט חלבית, חסרת צבע או מעט צהבהבה ויכולה להכיל חלקיקים קטנים של חלבון בצבע לבן או כמעט שקוף). אין להשתמש בתמיסה שצבעה שונה מהמתואר לעיל, בתמיסה עכורה או בתמיסה מכילה חלקיקים מסוג אחר מהמתוארים לעיל. אם אינך בטוח לגבי מראה התמיסה, פנה לרוקח לקבלת סיוע.
אין להשליך תרופות דרך הביוב או האספה הביתית. שאל את הרוקח כיצד להשליך תרופות שאינן עוד בשימוש.

חשוב לקרוא את העלון לצרכן בטרם תחילת השימוש בתרופה. כדוגמא, ישנה חשיבות לכך בנושא היריון והנקה

פרטים מלאים באתר משרד הבריאות

התוויה רשומה:
Plaque psoriasis: Taltz is indicated for the treatment of moderate to severe plaque psoriasis in adults who are candidates for systemic therapy.
Psoriatic arthritis: Taltz, alone or in combination with methotrexate, is indicated for the treatment of active psoriatic arthritis in adult patients who have responded inadequately to, or who are intolerant to one or more disease-modifying anti-rheumatic drug (DMARD) therapies
מיועד לטיפול בפלאק פסוריאזיס בינונית עד קשה במבוגרים המועמדים לטיפול סיסטמי.
טאלץ, לבדו או בשילוב עם מתוטרקסאט, מיועד לטיפול בדלקת מפרקים ספחתית (psoriatic arthritis) פעילה בחולים מבוגרים אשר לא הגיבו במידה מספקת או שאינם יכולים לקבל טיפול בתרופה אחת או יותר מקבוצת התרופות הנקראת DMARD- disease-modifying anti-rheumatic drug.
מנגנון התרופה: Ixekizumab שייך לקבוצת מעכבי אינטרלאוקין 17A (IL-17A inhibitor).
ידוע שקיימת עליה ברמת הציטוקין IL-17 בחולי פסוריאזיס והוא נחשב לגורם משמעותי בהתפתחות המחלה. Ixekizumab הינו נוגדן חד שבטי הקושר באופן סלקטיבי ציטוקין IL-17A ומונע את היקשרותו לרצפטור IL-17.
התווית נגד: רגישות יתר למרכיב הפעיל או למרכיבים הלא פעילים, זיהומים חריפים ומשמעותיים כגון שחפת פעילה.
מינון: Taltz (Ixekizumab) 80 mg, solution for injection in pre-filled pen
טאלץ ניתן בזריקה תת עורית באמצעות עט חד פעמי.
יש להישמע להוראות הרופא המטפל.
פסוריאזיס: שתי זריקות ביום הראשון של הטיפול (שבוע 0), לאחר המנה הראשונה, תשתמש במנה של 80 מ"ג (הזרקה אחת) בשבועות 2, 4, 6, 8, 10 ו-12. החל משבוע 12, תשתמש במנה של 80 מ"ג (הזרקה אחת) כל 4 שבועות.
דלקת מפרקים פסוריאטית: שתי זריקות ביום הטיפול הראשון (שבוע 0), לאחר מכן זריקה אחת כל 4 שבועות.
כל מנה מוזרקת מכילה 80 מג' של Ixekizumab.
התרופה אושרה ע"י משרד הבריאות.
רישום בסל התרופות:
פסוריאזיס:
הטיפול ב Taltz R אושר על ידי ועדת סל הבריאות בינואר 2017 , בקריטריונים הבאים:
א. החולה סובל מאחד מאלה:
1. מחלה מפושטת מעל ל50% של שטח גוף או – PASI ; מעל 50
2. נגעים באזורי גוף רגישים אזורים אלו יכללו פנים, צוואר, קיפולי עור, כפות ידיים, כפות רגליים, אזור הגניטליה והישבן.
ב. החולה קיבל שני טיפולים סיסטמיים לפחות ללא שיפור של 50% לפחות ב- PASI לאחר
סיום הטיפול בהשוואה לתחילת הטיפול.
בהתייחס לחולה העונה על פסקה א. (1) (2) החולה קיבל שני טיפולים סיסטמיים לפחות בלא שיפור משמעותי לאחר סיום הטיפול בהשוואה לתחילת הטיפול;
ג. התרופה תינתן על פי מרשם של מומחה ברפואת עור ומין.

יומירה ®(HUMIRA®, Adalimumab ) הינה תרופה ביולוגית מתקדמת המיוצרת ממרכיבים ביולוגיים. יומירה ®שייכת לקבוצת התרופות הנקראות Anti- TNF והינה התרופה הראשונה ממקור אנושי מלא. יומירה ® הינה נוגדן המיוצר בהנדסה גנטית (רקומביננטי), הפועל באופן ממוקד כנגד מרכיב מרכזי בתהליך הדלקתי שהוא חלבון ה- Tumor Necrosis Factor) TNF). ה- TNF הינו חלבון (ציטוקין) המופרש ממערכת החיסון ומעודד תהליכי דלקת. מחלות אוטו-אימוניות שונות (כגון דלקות מפרקים, קרוהן וקוליטיס, פסוריאזיס ועוד) מאופיינות בהפרשת יתר של TNF. מנגנון הפעולה של יומירה® גורם לקשירה של התרופה לחלבון ה- TNF ובכך להורדת ריכוזו בדם ולהפחתת הדלקת.
פרטים מלאים באתר משרד הבריאות 
כיום בישראל (נכון לפברואר 2018) ליומירה ® רשומות כ-15 התוויות (אינדיקציות) הכוללות את המחלות האוטו-אימוניות הבאות:
1. דלקת מפרקים שגרונית Rheumatoid Arthritis), RA)
2. דלקת מפרקים פסוריאטית (Psoriatic Arthritis, PsA)
3. דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis, AS)
4. אקסיאל ספונדילוארטריטיס ללא עדויות רדיוגרפיות (Non radiographic Axial Spondyloarthritis)
5. דלקת מפרקים אידיופתית רב-מפרקית של גיל הילדות מגיל 2עד 17 (Juvenile Idiopathic Arthritis, JIA)
6. מחלת קרוהן במבוגרים (Crohn's Disease, CD)
7. מחלת קרוהן בילדים מגיל 6 עד 17
8. דלקת כיבית של המעי הגס (Ulcerative Colitis, UC)
9. פסוריאזיס (Psoriasis, Ps)
10. פסוריאזיס ילדים ומתבגרים מגיל 4 עד 17
11.  הידראדניטיס סופורטיבה (Hidradenitis Suppurativa, HS)
12. דלקת מפרקים הקשורה לאנתזיטיס (Enthesitis-related arthritis – ERA)
13. מחלת בכצ'ט המתבטאת במעי (Intestinal Bechet’s disease)
14. אובאיטיס (Uveitis) – דלקת של הענביה בעין (כוללת, אחורית או אמצעית), ממקור לא זיהומי במבוגרים מעל לגיל 18.
15. אובאיטיס (Uveitis) – דלקת של הענביה ממקור לא זיהומי בילדים מגיל שנתיים.

החל מיולי 2018 עודכנו הן העלון לרופא והן העלון לצרכן של יומירה בסעיף המתייחס לנושא הריון והנקה.
בניגוד להמלצות שהיו עד היום שבהן הומלץ להפסיק ליטול יומירה במהלך הריון, כיום בעקבות מידע שנאסף בקרב נשים בהריון שנחשפו לטיפול ביומירה, לא נמצא סיכון גבוה יותר למומים
מולדים עם החשיפה ליומירה. לכן, במידה ומטופלת בהריון או מתכננת להיכנס להריון ניתן להמשיך את נטילת התרופה בהתאם להמלצת הרופא המטפל (ראומטולוג) במידה ומטופלת נטלה יומירה במהלך הריון, יש לעדכן את רופא הילדים וכן בטיפת חלב על מנת לעדכן את מועדי החיסונים.
בנוגע להנקה: ניתן להניק בזמן נטילת יומירה.

יומירה ®זמינה לחולים מעל 12 שנים ונתמכת מבחינה מדעית ביותר מ 70 מחקרים קליניים נרחבים ומקיפים, שנערכו וממשיכים להיערך בשיתוף עשרות אלפי חולים בכל רחבי העולם, כולל ישראל. מחקרים אלו מדגימים ומוכיחים יעילות ובטיחות באופן עקבי וממושך, כולל בחולים המטופלים 10 שנים ברציפות בתרופה. חשוב לציין כי במקרים מורכבים בהם המחלה האוטואימונית בעלת תסמינים רחבים (כגון דלקות מפרקים המשולבות עם תסמני קרוהן ו/או פסוריאזיס), קיים יתרון לטיפול ביומירה® עקב מגוון ההתוויות הרחב שיש לתרופה. כיום מטופלים ביומירה® כ- מליון חולים ברחבי בעולם.

בשורה חשובה לנוטלי יומירה:

החל מחודש מרץ 2019יומירה 80 מ"ג/0.8 מ"ל בעט ובמזרק זמינה למטופלי קופות החולים: מכבי, מאוחדת ולאומית. על הזמינות בקופת חולים כללית תצא הודעה במועד מאוחר יותר.בהמשך ישיר לפיתוחים קודמים שנועדו להקל על המטופלים בשימוש בתרופה, יומירה 80 מ"ג/0.8 מ"ל מכילה נפח כפול של תמיסה להזרקה ומאפשרת הפחתה של עד מחצית ממספר הזריקות (במקרים המתאימים).
הפחתה במספר הזריקות מתאפשרת בשני מצבים:
1. מנת העמסה בהתוויות הרלוונטיות, כאשר זריקה אחת של 80 מ"ג/0.8 מ"ל מחליפה שתי זריקות של 40 מ"ג/0.4 מ"ל.2. טיפול שוטף בהתוויות הרלוונטיות,
כאשר זריקה אחת של 80 מ"ג/0.8 מ"ל הניתנת אחת לשבועיים מחליפה שתי זריקות של 40 מ"ג/0.4 מ"ל הניתנות בנפרד אחת לשבוע.
אין כל שינוי ביעילות ובבטיחות של יומירה 80 מ"ג/0.8 מ"ל (adalimumab) בהשוואה לזו של יומירה 40 מ"ג/0.4 מ"ל. מדובר בפורמולציה זהה.
המעבר ליומירה 80 מ"ג/0.8 מ"ל דורש קבלת מרשם חדש מהרופא המטפל.

כיצד יש להשתמש?

דרכי המתן של יומירה ®: זריקה תת-עורית עצמית, עט מוכן להזרקה תת עורית, וויאל פדיאטרי (vial) המשמש להתוויות ילדים.
מינון הזרקה במבוגרים ע"פ העלון לרופא: 40 מ"ג/0.8 מ"ל אחת לשבועיים בהזרקה עצמית (אלא אם הומלץ משטר טיפולי אחר ע"י הרופא המטפל).
הטיפול ביומירה ® הינו טיפול כרוני, ולא מומלץ להפסיקו ו/או לשנותו (מינון או טווח הזרקה). בכל מקרה לא מומלץ לעשות כל שינוי ללא התייעצות עם הרופא/ה המטפל!
לרשות המשתמשים ביומירה® עומדת תוכנית חולים הנקראת Abbvie care, המאפשרת, בין השאר, קבלת הדרכת הזרקה מאחות בבית הלקוח, ללא תשלום. המטופלים ביומירה®, כולל ילדים, מוזמנים לפנות לקבלת השירות ולהצטרפות לתוכנית Abbvie care בטלפון 1-700-50-90-95 או 6718*.
יומירה ® זמינה בכל קופות-החולים לכל ההתוויות המפורטות למעלה.

מחקרים שנעשו בשנים האחרונות הראו שלתאי דם לבנים מסוג B יש תפקיד בהתפתחות מחלות אוטואימוניות. מבטרה הינה נוגדן אשר נקשר לחלבון המצוי על פני תאי B , ועל ידי כך גורם לשרשרת תגובות המביאות להפחתה במספר תאי B . הפחתה סלקטיבית זו מורידה את עוצמת הדלקת במפרק ואת תסמיני המחלה, מונעת נזקים מבניים ארוכי טווח למפרקים ומשפרת את איכות חיי החולה.
הטיפול במבטרה אושר בישראל לחולי דלקת מפרקים שגרונית אשר הגיבו בצורה בלתי מספקת לטיפול במעכב אנטי TNF אחד או יותר, או לחולים שלא יכולים לסבול תרופה מקבוצה זו.

פרטים מלאים באתר משרד הבריאות , קישור נוסף

כיצד יש להשתמש?

הטיפול במבטרה הינו פשוט ונוח: סדרה טיפולית המורכבת משני עירוים בלבד הניתנים בהפרש של שבועיים. משך כל עירוי הינו מספר שעות.
מועד קבלת טיפול נוסף ייקבע על ידי הריאומטולוג המטפל, בדרך כלל לאחר 6-9 חודשים מהעירוי הראשון, כאשר ישנם סימנים מקדימים לחזרת סימפטומי המחלה.
מחקרים רבים הראו את יעילותה של מבטרה בטיפול בחולי דלקת מפרקים שגרונית. תוצאות המחקרים הראו כי בחולים שטופלו במבטרה חל שיפור משמעותי במדדי המחלה:
• הפחתה במספר המפרקים הרגישים
• הפחתה במספר המפרקים הנפוחים
• עיכוב הנזק המבני למפרקים
• שיפור איכות חיי החולה
למבטרה פרופיל בטיחותי יציב שהוכח בלמעלה ממיליון מטופלים במחלות שונות.
תופעות לוואי יכולות להופיע בזמן קבלת העירוי כגון חום, צמרמורת, רעד וכד'. לפיכך, לפני מתן כל עירוי של מבטרה ניתנות תרופות שמטרתן לצמצם או למנוע תופעות לוואי אלו. שכיחותן ועוצמתן של תופעות אלו קטן מעירוי לעירוי.
לא נמצא סיכון לפגיעה ביכולת החיסונית, הופעת מקרי שחפת, עליה בשיעור זיהומים חמורים או ממאירויות בקרב המטופלים במבטרה.

סטלרה (Ustekinumab) היא תרופה ביולוגית המכילה נוגדן חד שבטי ממקור אנושי המכוון כנגד שני ציטוקינים המתווכים תהליך דלקתי: IL-12 ו-IL-23. הציטוקינים הללו מפעילים תאים מסוג Th1 ו-Th17 אשר ויסותם משחק תפקיד מרכזי בהתפתחות של פסוריאזיס ודלקת מפרקים פסוריאטית. התרופה מעכבת את הפעילות הדלקתית התלויה ב-IL-12 ו-IL-23 וכך משפרת הן את תסמיני המחלה העורית והן את המחלה המפרקית.
סטלרה משמשת לטיפול בפסוריאזיס (ספחת) בינוני עד חמור אצל חולים שטיפולים אחרים אינם מתאימים להם, בפסוריאזיס בינוני עד חומר במתבגרים מגיל 12 שנים ובדלקת מפרקים ספחתית (psoriatic arthritis) פעילה
התרופה קיימת במזרק מוכן להזרקה במינון 45 מ"ג לאנשים השוקלים פחות מ-100 ק"ג ו90 מ"ג לאנשים השוקלים מעל 100ק"ג.

כיצד יש להשתמש?
התרופה ניתנת בצורת זריקות תת-עוריות כל שלושה חודשים לאחר של שתי זריקות בהפרש של חודש. לאחר הדרכה לגבי אופן ההזרקה, חולים יכולים להזריק לעצמם, בהסכמת הרופא.

פרטים מלאים באתר משרד הבריאות, קישור נוסף

סימזיה הינה תרופה ביולוגית מקבוצת התרופות Anti TNF. המיועדת לטיפול במחלות חיסון עצמי. מטופלים שסובלים מדלקת מפרקים שגרונית זקוקים לטיפול בתרופות שמשנות את מהלך המחלה, כולל תרופות ביולוגיות ובהן סרטוליזומב פגול (סימזיה). התרופה מכילה את החומר הפעיל סרטוליזומאב פגול (Certolizumab pegol) שהינו מקטע של נוגדן אנושי. נוגדנים הינם חלבונים שמזהים באופן ספציפי חלבונים אחרים בגוף ונקשרים אליהם. סימזיה נקשרת לחלבון ספציפי הנקרא TNFa. חלבון TNFa נחסם ע"י סימזיה, מה שגורם להפחתת הדלקת.
פרטים מלאים במאגר התרופות של משרד הבריאות.

כיצד יש להשתמש?

התרופה ניתנת בזריקה תת־עורית. אם הרופא ממליץ על הזרקה עצמית, יש לקבל ממנו או מהאחות הדרכה מסודרת כיצד לעשות זאת.

ההתוויות הרשומות ישראל כיום:

התרופה רשומה בישראל וכלולה בסל התרופות לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית, בדלקת חוליות מקשחת (ספונדילוארתריטיס) אקסיאלית, קרוהן, פלאק פסוריאזיס. התרופה זמינה בכל קופות החולים

התוויות:

א. דלקת מפרקים שגרונתית (כלולה בסל התרופות) -סימזיה ניתנת לטיפול במבוגרים הסובלים מדלקת מפרקים שגרונית בדרגה בינונית עד חמורה, בשילוב עם מטוטרקסט, כאשר התגובה לטיפול בתרופות אחרות, כולל מטוטרקסט, לא היתה מספקת. ניתן לתת סימזיה גם כטיפול יחיד, כאשר השילוב עם מטוטרקסט אינו אפשרי. סימזיה בשילוב מטוטרקסט מפחיתות את סימני ותסמיני המחלה, מאטות את הנזק לסחוס ולעצמות המפרקים הנגרם על ידי המחלה ומשפרות את התפקוד הגופני ואת יכולת ביצוע המטלות היומיומיות.

ב. דלקת מפרקים ספונדילוארטרופתית אקסיאלית (Axial spondyloarthritis) (כלולה בסל התרופות) – הכוללת דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis) ודלקת מפרקים ספונדילוארטרופתית אקסיאלית ללא עדות רדיוגראפית לדלקת חוליות מקשחת (התרופה רשומה): סימזיה ניתנת גם לטיפול במבוגרים עם דלקת מפרקים ספונדילוארטרופתית אקסיאלית (Axial spondyloarthritis) פעילה וחמורה, הכוללת:

 • מבוגרים עם דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis) פעילה וחמורה, שלא הגיבו או שאינם יכולים לקבל טיפול בתכשירים נוגדי דלקת שאינם סטרואידים (NSAIDs). מבוגרים עם דלקת מפרקים ספונדילוארטרופתית אקסיאלית פעילה וחמורה, ללא עדות רדיוגראפית לדלקת חוליות מקשחת – אך עם סימני דלקת אובייקטיבים, כגון CRP גבוה ו/או MRI המראה עדות הדמייתית לתהליך דלקתי, שלא הגיבו, או שאינם יכולים לקבל טיפול בתכשירים נוגדי דלקת שאינם סטרואידים (NSAIDs).

מחלות אלו הן מחלות דלקתיות של עמוד השדרה. סימזיה ניתנת לטיפול במחלות אלה רק לאחר שטיפול בתרופות אחרות לא היה מספיק יעיל. סימזיה מפחיתה את סימני ותסמיני המחלה ומשפרת את התפקוד הגופני ואת יכולת ביצוע המטלות היומיות.

ג. מחלת קרוהן (Crohn's disease) (כלולה בסל התרופות): סימזיה ניתנת להפחתת סימנים ותסמינים של מחלת קרוהן ושמירה על תגובה קלינית במבוגרים עם מחלה פעילה בדרגה בינונית עד חמורה, אשר תגובתם לטיפול המקובל לא היתה מספקת.

ד. פלאק פסוריאזיס (Plaque Psoriasis) (כלולה בסל התרופות)

סימזיה ניתנת לטיפול בפלאק פסוריאזיס בדרגת חומרה בינונית עד חמורה. פלאק פסוריאזיס הינה מחלה דלקתית של
העור שיכולה גם להשפיע על הקרקפת והציפורניים.
סימזיה ניתנת להפחתת דלקת העור וסימנים ותסמינים אחרים של המחלה.
התרופה סימזיה מכילה את החומר הפעיל סרטוליזומאב פגול (Certolizumab Pegol) שהינו מקטע של נוגדן אנושי.
נוגדנים הינם חלבונים שמזהים באופן ספציפי חלבונים אחרים בגוף ונקשרים אליהם. סימזיה נקשרת לחלבון ספציפי
הנקרא (Tumor necrosis factor α (TNFα. חלבון TNFα נחסם ע"י סימזיה, מה שגורם להפחתת הדלקת במחלות הללו.

תנאי אחסון: יש לאחסן במקרר בין 2-8 מעלות. אין להקפיא.
שמור את המזרקים המוכנים להזרקה בתוך הקופסא החיצונית על מנת להגן מאור.
ניתן לאחסן את המזרק/ים המוכן/ים להזרקה בטמפרטורת החדר (עד C°25 (למשך תקופה חד פעמית של 10
ימים תוך הגנה מפני חשיפה לאור. בסיום התקופה יש להשתמש במזרק/ים המוכן/ים או להשליכם.

סימפוני (golimumab) הוא נוגדן חד שבטי ממקור אנושי הנקשר באופן ספציפי לציטוקין TNF α ומנטרל את פעולתו. חלבון זה גורם במחלות אוטואימוניות להפעלתה ביתר של המערכת החיסונית כנגד הגוף עצמו. צמצום פעילותו של TNF α על ידי סימפוני, מדוכא את התגובה החיסונית ההרסנית המאפיינת מחלות אוטואימוניות.
סימפוני פועל יחד עם גופך על מנת להפחית את הדלקת והכאב.
סימפוני משמשת במבוגרים לטיפול במחלות הדלקתיות הבאות:

 1. דלקת מפרקים שיגרונית (Rheumatoid Arthritis) מתונה עד חמורה. סימפוני ניתנת בשילוב עם methotrexate .
 2. דלקת מפרקים ספחתית (Psoriatic Arthritis) פעילה. ניתן להשתמש בסימפוני לבד או בשילוב עם methotrexate .
 3. דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis) פעילה.
 4. ספודילוארטרופטיה הקשורה לעמוד השדרה ללא עדות לנזק מפרקי בצילום רנטגן.
 5. קוליטיס כיבית.

כיצד יש להשתמש בסימפוני?
סימפוני זמינה כמזרק או מזרק עט אוטומטי במינון 50 מ"ג ו-100מ"ג .
יש להתחיל את הטיפול בסימפוני תחת פיקוח ריאומטולוג או גסטרואנטרולוג.
סימפוני ניתנת כזריקה תחת העור, במינון של 50 מ"ג, אחת לחודש, באותו יום בכל חודש. התחלת הטיפול והמינון יקבעו ע"י הרופא. לאחר הדרכה לגבי אופן ההזרקה , חולים יכולים להזריק לעצמם, בהסכמת הרופא. הסימפוני מגיע במזרק אוטומטי, נוח מאוד לשימוש.

פרטים מלאים באתר משרד הבריאות 

קבזרה® (®KEVZARA) היא נוגדן אנושי חד-שבטי ממשפחת מעכבי אינטרלאוקין 6 (IL-6).

פרטים מלאים באתר משרד הבריאות, קישור נוסף

כיצד יש להשתמש?

קבזרה® ניתנת בהזרקה תת-עורית עצמית אחת לשבועיים במינונים  200mg ו- 150mg ב- 2 צורות מתן: מזרק מוכן לשימוש או עט מוכן לשימוש1.IL-6 ממלא תפקיד מרכזי בדלקת מפרקים שגרונית. מנעד הפעילות המגוון של ה-IL6 תורם לתהליך הדלקתי, לשחיקת עצם, לצמצום המרווחים בין עצמות המפרק ולנכות מצטברת לאורך זמן. קבזרה® חוסמת את פגישתו של IL-6 עם קולטניו ובכך קוטעת את העברת המסר מעודד הדלקת,  מעכבת באופן מובהק את התקדמות הפגיעה במפרקים, מפחיתה את חומרת המחלה, ומשפרת את איכות חיי המטופלים הן כטיפול חד תרופתי והן בשילוב עם DMARD.

קבזרה® מתאימה לאוכלוסיות חולי RA הבאות 2-4:

 • בשילוב עם מתוטרקסאט (MTX) – לחולים שלא הגיבו במידה מספקת ל-MTX כטיפול יחיד 2
 • בחולים שלהם תגובה לא מספקת למעכבי (TNF-α) (TNFi) או לאלו שפתחו אי-סבילות לתרופות הללו 3
 • כטיפול יחיד (מונותראפיה) במטופלים שהפסיקו את הטיפול ב-MTX עקב אי סבילות או תגובה לא מספקת 4

קבזרה ® יכולה להיות מחוץ למקרר במשך שבועיים (עד 25 מעלות צלסיוס) – יתרון המספק לחולים גמישות בעת נסיעה לחו"ל או התרחקות ממקום המגורים.

התוויות:

א. דלקת מפרקים שגרונתית (כלולה בסל התרופות):  לחולים בחומרה בינונית עד קשה ומיועדת לחולים מעל גיל 18.

 1. Kevzara Israel PI, April, 2018.
 2. Genovese MC, Fleischmann R, Kivitz AJ, et al. Sarilumab plus methotrexate in patients with active rheumatoid arthritis and inadequate response to methotrexate: results of a phase III study. Arthritis Rheumatol. 2015;67(6):1424-1437.
 3. Fleischmann R et al. Arthritis Rheum. 2017;69(2):277-290.
 4. Burmester GR, et al. Ann Rheum Dis. 2017;76(5):840-847.

קוסנטיקס הנו נוגדן הומני מונוקלונלי מסוג IgG1/κ שנקשר ומנטרל באופן סלקטיבי את הציטוקין (IL-17) שנמצא בזרם הדם, במפרקים ובחיבורים של הגידים לשרירים(אנטזים) של נבדקים הסובלים מ-PsA, וכן ברובדים פסוריאטיים עוריים, קיימים מספר רב של תאים המייצרים IL-17 או תאים המייצרים עודף של קולטנים ל-IL-17.
הוכח כי יש מתאם בין רמות גבוהות של תאים המייצרים IL-17A לבין מדדים שונים של פעילות המחלה ושל נזק מבני של המפרקים. המנגנון של קוסנטיקס הנו מנגנון פעולה ייחודי המעכב את ציטוקין IL-17A, האחראי בין השאר גם על בניית והרס העצם. מה שמאפשר טיפול במנגנון ביולוגי שונה מאשר מנגנוני הטיפול הקיימים של קבוצת נוגדי ה TNF.

פרטים מלאים באתר משרד הבריאות , קישור נוסף

התוויות:
א. דלקת מפרקים פסוריאטית (PsA) פעילה ומתקדמת כאשר התגובה לתכשירים ממשפחת DMARDs-אינה מספקת.
ב. אנקילוזינג ספונדילטיס (AS) קשה אם החולה לא הגיב לטיפולים אחרים.

משטרי הטיפול המומלצים והנהוגים עם קוסנטיקס: (בכל מקרה הטיפול יינתן רק לפי הנחיית הרופא המטפל)

 • לחולים המתחילים לראשונה טיפול ביולוגי:
  מינון של 150 מ"ג במינון התחלתי בשבוע 0,1,2,3,4 ולאחר מכן מינון של פעם בחודש .
 • לחולים שיש להם בנוסף פסוריאזיס בינוני עד חמור או שאין להם תגובה מספקת לאנטי TNF:
  300 מ"ג מינון התחלתי בשבוע 0,1,2,3,4 ולאחר מכן מינון של פעם בחודש.
 • קוסנטיקס ניתנת כזריקה תת עורית לדלקת מפרקים מקשחת (AS):
  בחודש הראשון ישנו מינון העמסה של 150 מ"ג בשבועות 0,1,2,3,4 ולאחר מכן זריקה פעם בחודש במינון 150 מ"ג.

רמיקייד (infliximab ) היא תרופה המבוססת על נוגדן כימרי חד שבטי. הנוגדן נקשר באופן ספציפי לציטוקין TNF α ומנטרל את פעולתו. חלבון זה גורם במחלות אוטואימוניות להפעלתה ביתר של המערכת החיסונית כנגד הגוף עצמו. צמצום פעילותו של TNF α על ידי רמיקייד, מדוכא את התגובה החיסונית ההרסנית המאפיינת מחלות אוטואימוניות.
הסיבות לפריצתן של מחלות אוטואימוניות אינה ידועה ברוב המקרים. הטיפול התרופתי במחלות אלו אינו מטפל בגורמים למחלה ואינו מרפא אותה. התרופה גורמת לנסיגה במחלה ולשיפור באיכות החיים של המטופל על ידי דיכוי זמני של חלק מן המערכת החיסונית.

רמיקייד מיועדת לטיפול בבוגרים הסובלים ממחלות אוטואימוניות מסוימות: מחלת קרוהן, קוליטיס כיבית, דלקת מפרקים שיגרונית, דלקת מפרקים ספחתית, דלקת שידרה מקשחת ופסוריאזיס(ספחת).

פרטים מלאים באתר משרד הבריאות 

כיצד יש להשתמש?

התרופה משווקת כאבקה סטרילית, לאחר המסתה בתמיסת סיילין התרופה ניתנת בעירוי תוך ורידי ע"י אחות במרכז עירוי, לפי מינון מומלץ של 3-5 מיליגרם (תרופה) לקילוגרם (חולה), לפי סוג המחלה והיקפה. על פי המלצת היצרן בדלקת מפרקים המטופל מקבל את העירוי השני והשלישי כשבועיים ושישה שבועות בהתאמה מן העירוי הראשון. לאחר מכן עירוי כל 8 שבועות.

רמסימה הינה תרופת ביוסימילר לרמיקייד. תרופת ביוסימילר הינה תרופה ביולוגית שפותחה כדי להיות דומה לתרופה ביולוגית קיימת.
על מנת להבטיח את בטיחות ויעילות תרופות הביוסימילר הליך האישור הנו מורכב ודומה בהיקפו ודרישותיו להליך אישור של תרופה ביולוגית חדשה הליך האישור כולל:
• מבחנים פרה קלינים שמטרתם לקבוע את הפרופיל הבטיחותי של התרופה
• מבחני פרמקוקינטיקה פרמקודינמיקה וטוקסיקולוגיה
• מחקרים קליניים -שלב זה הוא השלב החשוב ביותר בפיתוח תרופה בו נבדקת התרופה על בני אדם שלב זה קובע אם התרופה יעילה ובטוחה במקרה של תרופות ביוסימילר המחקר מתבצע בהשוואה לתרופת המקור ועליהן להראות פרופיל בטיחות ויעילות זהים לאלו של תרופת המקור
– במחקר השוואתי PLANTAS שנערך בקרב חולי ankylosing spondylitis) AS), התקבלו תוצאות דומות עבור REMSIMA ו-REMICADE במונחים של יעילות (20ASAS וASAS40) ובטיחות.
– במחקר השוואתי PLANTRA שנערך בקרב חולים הסובלים מדלקת מפרקים (RA), הוכחו יעילות (ACR20) ובטיחות דומים בין רמסימה לתרופת המקור (רמיקייד)
רמסימה אושרה לרישום במדינות רבות בעולם וע"י הרשות האירופאית (EMA) ב-2013 ועל ידי ה- FDA באפריל 2016 . עד כה הצטבר ניסיון רב בטיפול ברמסימה במדינות אירופה(אנגליה, צרפת, גרמניה, נורבגיה דנמרק ועוד) ביפן, קנדה ומדינות נוספות.
התרופה נרשמה בישראל באוקטובר 2015 להתוויות :
• דלקת מפרקים (RA)
• ספחת – פסוריאזיס (PSO)
• דלקת חוליות מקשחת (AS)
• דלקת מפרקים ספחתית (Psoriatic arthritis).
בישראל ישווקו 2 תרופות המכילות INFLIXIMAB- רמסימה ורמיקייד מנגנון הפעולה המינון וצורת המתן זהים בשני התכשירים.
התרופה משווקת כאבקה סטרילית, לאחר המסתה בתמיסת סיילין.

פרטים מלאים באתר משרד הבריאות

כיצד יש להשתמש?

התרופה ניתנת בעירוי תוך ורידי, לפי מינון מומלץ של 3-10 מיליגרם (תרופה) לקילוגרם (חולה), לפי סוג המחלה.
טיפול ראשון- עירוי בשבוע 0
טיפול שני – עירוי בשבוע שני
טיפול שלישי- עירוי בשבוע שישי
מטיפול רביעי עירוי כל 8 שבועות.
העירוי מתבצע באשפוז יום או בקופת חולים תחת השגחה רפואית ונמשך מספר שעות.

השאירו פנייה ונחזור בהקדם

לידיעתכם, בנוסף על טופס זה, פתחנו  קו טלפוני לייעוץ ראשוני (לא רפואי) (ניתן להשאיר הודעה ונחזור אליכם בהקדם)
מענה יינתן בימים א',ג' 10:00 – 13:00, בימים ב',ד',ה' 18:00 – 21:00
מס' הטלפון – 04-8222610
המתנדבים שלנו מחכים לכם.
דוא"ל העמותה info@mifrakim.org.il

תרומה לעמותת מפרקים צעירים

תרומתכם תאפשר לעמותה להמשיך ולסייע לחולים בשיפור איכות חייהם, בהעלאת המודעות למחלות מפרקים ובמתן תקווה להתמודדות עם המחלה.
אנו מודים לכל אחד אשר יכול לתמוך על מנת להמשיך ולעזור לחולי דלקות מפרקים ולבני משפחותיהם.
פעילות העמותה מתאפשרת הודות לתרומות הציבור. תרומתכם תתקבל בברכה ובתודה מקרב לב.
העמותה מוכרת כמלכ"ר וכמוסד ציבורי ותרומותיה פטורות ממס לפי סעיף 46א' לפקודת המס

ניתן לתרום גם באמצעות העברה בנקאית

בנק מזרחי טפחות, סניף כרמל- 449, ח-ן 267434.

הרשמה לניוזלטר

הניוזלטר שלנו משאיר אותך בעניינים :) כל המידע המקצועי ומידע בנושא פעילויות הנוגעות לך במקום אחד!  
* שימו לב: יש להרשם עם המייל הפרטי מאחר וכתובות מייל במקומות עבודה או מוסדות ממשלתיים נחסמים מקבלת הדיוור

התחברות לעמותה

הידעת? השקנו מערכת לחברי עמותת מפרקים צעירים בלבד, המערכת שולחת עדכונים שונים ומידע בנושאים לפי בחירתך!

לשימוש במערכת יש להירשם לעמותה ❤️