חרבות ברזל - אתם/ן לא לבד

עמותת מפרקים צעירים משתתפים בצערם של אלה שאיבדו את היקר להם מכל, שולחים איחולי החלמה לפצועים ותפילה עבור החטופים והחיילים שישובו הביתה לשלום.

תרומתכם להמשך וחיזוק פעילות העמותה נדרשת, בקרוב נצא לדרך עם כרטיס חבר. מתי? איך זה יעבוד? סבלנות, ממש עוד מעט נצא עם פרסום נרחב. שווה לחכות.

קו חם, טלפוני לייעוץ ראשוני - 04-8222610 (הייעוץ אינו רפואי, ניתן בשפה העברית בלבד)

Small Molecule

קבוצת תרופות זו, אינן תרופות ביולוגיות במהותן, מוגדרות כטיפול מולקולרי קטן. חשיבותם של תכשירים אלה בכך שנטילתם מובילה להפחתה ניכרת בשחיקה ובכרסום של המפרקים השונים המעורבים במחלה. אכן אין השימוש בתרופות אלה מובילות לעצירה מלאה של המחלה, אולם חולים רבים נהנים מבלימה משמעותית בקצב התפתחותם של נגעים המשחיתים את המפרקים. מטבע הדברים השפעה זו מורגשת גם באמצעות הפחתה ברגישות ובנפיחות של המפרקים השונים וגם בשיפור איכות החיים של המטופלים ובדרגת התפקוד היומי שלהם.
תכשירים אלה טובים ורצוי שכל חולה הלוקה בדלקת מפרקים (שתרופות אלו נכללות בהתוויה עבורה) ישאל את הריאומטולוג המטפל אודותיהם ובוודאי שאם נרשמו לו תכשירים שכאלה עליו להקפיד ליטול אותם כראוי.
יש מספר תכונות המשותפות לתכשירים אלה, ראשית נחוצה סבלנות, פעולתם של תכשירים אלה אינה מיידית אלא דורשת לעיתים מספר חודשים. כדי להכהות את הכאב במפרקים באופן מהיר רצוי לשלב בטיפול גם תכשירים סטרואידיים וגם תכשירים כנגד כאבים ובכך לגשר על תקופה זו ולהקל על החולה. כשם שנדרש זמן עד אשר תשפיע התרופה כך נחוץ זמן דומה עד אשר השפעתה תפוג, לכך משמעות ניכרת בייחוד כאשר מתפתחות תופעות לוואי (שכלל אינן נדירות) מתרופות אלה. מקובל לחשוב שבאמצעות מנגנונים חיסוניים שונים תרופות אלה מצליחות לשנות את ביטוייה של מערכת החיסון ולהביא לריסונה כך שמערכת החיסון לא תפגע במפרקים.

אוטזלה הינה מולקולה קטנה הפועלת על ידי הפחתת פעילות האנזים המכונה "פוספודיאסטראז – 4 ",
המשתתף בתהליך הדלקתי. ע"י הפחתת פעילות האנזים, אוטזלה יכולה לסייע בשליטה על התהליך
הדלקתי הקשור למחלה ולצמצמו ובכך להפחתת תסמיני המחלה.
בדלקת מפרקים הקשורה לפסוריאזיס נמצא כי אוטזלה משפרת את מצבם של מפרקים נפוחים וכואבים.
בכך אוטזלה יכולה לשפר את התפקוד הפיזי הכללי של המטופל.
התרופה ניתנת באופן פומי פעמיים ביום.

התוויה:

  1. דלקת מפרקים ספחתית פעילה (Psoriatic Arthritis) – אוטזלה מיועדת לטיפול במבוגרים הסובלים מדלקת מפרקים פעילה הקשורה לפסוריאזיס.
  2. ספחת רובדית כרונית (Plaque Psoriasis) בדרגה בינונית עד קשה – אוטזלה מיועדת לטיפול בחולים מבוגרים הסובלים מספחת רובדית בדרגה בינונית עד קשה אשר מועמדים לטיפול פוטותרפי (טיפול ע"י הקרנת אור באזורים הנגועים) או טיפול סיסטמי (כלל מערכתי).
  3. מחלת בכצ'ט (BD) – לטיפול בכיבים בפה המהווים בעיה שכיחה עבור אנשים עם מחלה זו.

אוטזלה נבדקה במעל 4,300 חולים בהתוויות שונות כולל דלקת מפרקים הקשורה לפסוריאזיס ופסוריאזיס.
אוטזלה הדגימה יעילות במגוון ביטויים של מחלת דלקת מפרקים הקשורה לפסוריאזיס במגוון חולים, חולים נאיביים לתרופות, חולים שכשלו על טיפול תרופתי ( DMARDS )או כשלו על טיפולים ביולוגיים..
לאורך מחקרי פאזה 3 אוטזלה הדגימה יעילות טובה הן בשיפור משמעותי במצב המפרקים הרגישים והנפוחים, אנטזיטיס, דקליטיס, שיפורי מדדי איכות החיים של המטופלים ושיפור בביטויים העוריים כולל ציפורניים וקרקפת.
בנוסף, פרופיל הבטיחות של התרופה טוב ולא נצפו סיגנלים בטיחותיים כולל זיהומים קשים, ממאירויות ומחלות קרדיוסוקלריות ביחס לקבוצת הביקורת גם לאחר מעקב של שלוש שנים.
במחקרים של אוטזלה לא נצפו מקרים חדשים של שחפת או שפעול של שחפת "רדומה" ולכן אין צורך בבדיקת שחפת טרם תחילת הטיפול. כמו כןלא נצפו שינויים בבדיקות המעבדה ביחס לקבוצת הביקורת ולכן אין צורך בניטור לפני ובמהלך הטיפול, כולל אנזימי כבד.
אוטזלה מאושרת בסל התרופות לטיפול בחולה בוגר הסובל מדלקת מפרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis), לאחר כישלון טיפולי או חוסר סבילות לטיפול בתרופות השייכות למשפחת ה- DMARDs .
התכשיר לא יינתן בשילוב עם תכשירים ביולוגיים..
הטיפול באוטזלה:
התחלת הטיפול באוטזלה הינו הדרגתי ולשם כך יוצרה אריזה ייעודית בשם מארז התחלתי המכיל כדורים במינונים 10-30 מ"ג.
טיפול ההמשך והקבוע באוטזלה הינו 30 מ"ג פעמים ביום.
אוטזלה מאושרת ברשות האמריקאית FDA משנת 2014 ובאירופאית EMA משנת 2015, נכון לסוף שנת 2015 מעל 100,000 חולים בעולם קיבלו טיפול באוטזלה לדלקת מפרקים פסוריאטית ופסוריאזיס.

התוויה רשומה:
Olumiant is indicated for the treatment of moderate to severe active rheumatoid arthritis in adult patients who have responded inadequately to, or who are intolerant to one or more disease-modifying anti-rheumatic drugs. Olumiant may be used as monotherapy or in combination with methotrexate.
משמש לטיפול במבוגרים הסובלים מדלקת מפרקים שגרונית מתונה עד חמורה, בהם טיפול קודם בתרופה אנטי ראומטית אחת או יותר מקבוצת DMARD לא היה יעיל דיו או היה בלתי נסבל. ניתן להשתמש באולומיאנט כתכשיר יחיד או בשילוב עם מתוטרקסט (methotrexate).
התווית נגד: 1. רגישות לחומר הפעיל או לחומרים הבלתי פעילים. 2. הריון.
מנגנון התרופה: אולומיאנט פועל באמצעות הפחתת פעילותו של אנזים המצוי בגוף המכונה "ג'אנוס קינאז" (Janus kinase), אשר מעורב בדלקת. באמצעות הפחתת פעילותו של אנזים זה, אולומיאנט מסייע בהפחתת כאב, נוקשות ונפיחות במפרקים, עייפות, ועוזר בהאטת הפגיעה בעצם ובסחוס במפרקים. השפעות אלו יכולות לעזור בביצוע פעילויות יומיומיות, תוך שיפור איכות החיים הקשורה לבריאות עבור חולי דלקת מפרקים שגרונית.

מינון:
המינון ואופן הטיפול יקבעו על ידי הרופא בלבד.
המינון המומלץ הוא 4 מ"ג פעם אחת ביום. הרופא עשוי לתת מינון נמוך יותר בסך 2 מ"ג פעם אחת ביום, במיוחד למטופל מעל גיל 75 שנים או מטופל המצוי בסיכון מוגבר לזיהומים. אם התרופה פועלת היטב, הרופא עשוי להחליט כי ניתן להפחית את המינון.
אם המטופל סובל מירידה בתפקוד הכליות, המינון המומלץ של אולומיאנט הוא 2 מ"ג פעם אחת ביום.
התרופה אושרה ע"י משרד הבריאות, נכללה בסל הבריאות החל משנת 2019.

היא מולקולה סינטטית קטנה (small molecule) הניתנת באופן פומי ומשמשת כמעכב הפיך של חלבוני ה-JAK (בעיקרJAK 1+3) המשמשים כקולטנים תוך תאיים לציטוקינים המובילים לתהליך דלקתי האופייני לדלקת מפרקים שגרונית. קסלג'אנז היא הטיפול לדלקת מפרקים שגרונית המתקדם (קו ביולוגי) היחידי הניתן בארץ בכדורים.
מנגנון הפעולה הייחודי של קסלג'אנז מתאפיין ביכולתה לעכב את התהליך הדלקתי מתוך התא ובנוסף לעכב מספר רב של מחוללים דלקתיים (ציטוקינים) בו-זמנית.

למי מיועדת קסלג'אנז?

קסלג'אנז מיועדת לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית בינונית עד חמורה למבוגרים מעל גיל 18, אשר הטיפול במתוטרקסאט לא היה יעיל או סביל. ניתן לקחת את התרופה כטיפול יחיד או בשילוב עם מתוטרקסאט או כלDMARD אחר שאינוDMARD ביולוגי.
היעילות והבטיחות של קסלג'אנז נבדקו על אוכלוסיות מגוונות: הן על מטופלים שנכשלו על MTX ו-DMARDs והן על מטופלים שנכשלו על טיפול ביולוגי אחד או יותר.
לאורך מחקרי הפאזה ה- 3 וכן המחקרים ארוכי הטווח קסלג'אנז הדגימה יעילות קלינית, כאשר בחלק מהמטופלים תגובה משמעותית לטיפול נצפתה כבר לאחר שבועיים.
קסלג'אנז גם מתאפיינת בזמן מחצית חיים קצר (כ-3 שעות) – ובמקרה של הפסקת טיפול התרופה מתפנה מהגוף במהירות – יותר מהר מכל טיפול ביולוגי אחר הקיים בשוק.
תוצאות היעילות מהמחקרים ארוכי הטווח הדגימו עקביות הן במדדי היעילות והן במדדי הבטיחות לאורך יותר מ-8 שנים.

החל מ-2016 קסלג'אנז כלולה בסל הבריאות לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית במבוגרים (18+) כקו טיפול ביולוגי ראשון (בהתאם למסגרת של תכשירים ביולוגיים הכלולים בסל להתוויה זו) ואילך, וזמינה בכל קופות החולים.

קסלג'אנז מותווית לטיפול בחולים בוגרים עם דלקת מפרקים פסוריאטית פעילה אשר התגובה שלהם ל-MTX או ל-DMARD אחר
שאינו ביולוגי הייתה לא מספקת או לא סבילה.
הגבלות שימוש: השימוש בקסלג'אנז אינו מומלץ בשילוב DMARDs ביולוגיים או תכשירים אימונוסופרסנטים פוטנטים כמו אזתיופרין וציקלוספורין אינו מומלץ.
למידע מלא יש לעיין בעלון לצרכן ולהיוועץ ברופא ו/או רוקח.
המינון המומלץ של קסלג'אנז לטיפול בדלקת מפרקים פסוריאטית הוא 5 מ"ג פעמיים ביום בשילוב DMARD לא ביולוגי.

התרופה נכנסה גם ל Ulcerative Colitis בחולים שמיצו טיפול קודם.

רינבוק הינו מולקולה קטנה, ופועל על ידי עיכוב הפיך של הולכת אותות ע"י אנזים הנקרא ״ג׳אנוס קינאז״ (JAK), ובייחוד של כאלו מסוג JAK1 או JAK1/JAK3 . על ידי הפחתת הפעילות של אנזים זה, רינבוק יכול לעזור בהפחתת כאב, נוקשות ונפיחות במפרקים, להפחית עייפות, ויכול להאט את הנזק לעצם ולסחוס במפרקים. השפעות אלו יכולות להקל על הפעילות היום-יומית הרגילה וכך לשפר את איכות החיים.

רינבוק מיועד לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) בינונית עד חמורה במבוגרים, אשר חוו תגובה לא מספקת בטיפול קודם בתרופה אנטי ראומטית אחת או יותר מקבוצת DMARDs  (disease-modifying anti-rheumatic drugs) או שהטיפול היה בלתי נסבל עבורם. ניתן להשתמש ברינבוק כטיפול יחיד או בשילוב עם מתוטרקסאט (methotrexate).

היעילות והבטיחות של RINVOQ הוערכו ב-5 מחקרי פאזה  3, שכללו אוכלוסיית מטופלים מגוונת כולל מטופלים אשר טרם טופלו עם מתוטרקסאט וכאלו שכשלו בטיפול עם מתוטרקסאט, טיפול מבוסס DMARD או טיפולים ביולוגיים. רינבוק הדגימה באופן עקבי אחוזי יעילות גבוהים  יותר מבחינת מדדי הפוגה קלינית (DAS28-CRP<2.6) או מדד פעילות מחלה נמוכה (DAS28-CRP≤3.2) בקרב אוכלוסיות המטופלים, עם או ללא  מתוטרקסאט (Methotrexate) או בשילוב טיפול מבוסס csDMARD בהשוואה לקבוצת הביקורת בשבוע 12, 14 או 24 (בהתאם למחקר).

החל מ-2020,  רינבוק כלול בסל הבריאות לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית במבוגרים כקו טיפול ראשון לאחר מיצוי הטיפול בתרופות מסוג DMARDs (בהתאם למסגרת ההכללה של תכשירים ביולוגיים אחרים הכלולים בסל להתוויה זו), וזמין בקופות החולים.

רינבוק ניתן בטבליה בשחרור מושהה בטיפול פומי. המינון ואופן הטיפול יקבעו על ידי הרופא בלבד. המינון המקובל הוא טבליה אחת של 15 מ"ג, פעם אחת ביום.

הטיפול ברינבוק אסור על חולים הרגישים לאחד ממרכיבי התרופה, חולים הלוקים בזיהום חריף או שחפת פעילה, חולים הלוקים בבעיות כבד חמורות או נשים בהריון. שימוש ברינבוק אינו מומלץ בשילוב טיפולים מדכאי מע' החיסון כגון אזאתיופרין, ציקלוספורין, טאקרולטימוס וטיפולים ביולוגים מסוג bDMARD.

למידע מלא יש לעיין בעלון לצרכן ולהיוועץ ברופא ו/או רוקח.

השאירו פנייה ונחזור בהקדם

לידיעתכם, בנוסף על טופס זה, פתחנו  קו טלפוני לייעוץ ראשוני (לא רפואי) (ניתן להשאיר הודעה ונחזור אליכם בהקדם)
מענה יינתן בימים א',ג' 10:00 – 13:00, בימים ב',ד',ה' 18:00 – 21:00
מס' הטלפון – 04-8222610
המתנדבים שלנו מחכים לכם.
דוא"ל העמותה info@mifrakim.org.il

תרומה לעמותת מפרקים צעירים

תרומתכם תאפשר לעמותה להמשיך ולסייע לחולים בשיפור איכות חייהם, בהעלאת המודעות למחלות מפרקים ובמתן תקווה להתמודדות עם המחלה.
אנו מודים לכל אחד אשר יכול לתמוך על מנת להמשיך ולעזור לחולי דלקות מפרקים ולבני משפחותיהם.
פעילות העמותה מתאפשרת הודות לתרומות הציבור. תרומתכם תתקבל בברכה ובתודה מקרב לב.
העמותה מוכרת כמלכ"ר וכמוסד ציבורי ותרומותיה פטורות ממס לפי סעיף 46א' לפקודת המס

ניתן לתרום גם באמצעות העברה בנקאית

בנק מזרחי טפחות, סניף כרמל- 449, ח-ן 267434.

הרשמה לניוזלטר

הניוזלטר שלנו משאיר אותך בעניינים :) כל המידע המקצועי ומידע בנושא פעילויות הנוגעות לך במקום אחד!  
* שימו לב: יש להרשם עם המייל הפרטי מאחר וכתובות מייל במקומות עבודה או מוסדות ממשלתיים נחסמים מקבלת הדיוור

התחברות לעמותה

הידעת? השקנו מערכת לחברי עמותת מפרקים צעירים בלבד, המערכת שולחת עדכונים שונים ומידע בנושאים לפי בחירתך!

לשימוש במערכת יש להירשם לעמותה ❤️