חרבות ברזל - אתם/ן לא לבד

עמותת מפרקים צעירים משתתפים בצערם של אלה שאיבדו את היקר להם מכל, שולחים איחולי החלמה לפצועים ותפילה עבור החטופים והחיילים שישובו הביתה לשלום.

תרומתכם להמשך וחיזוק פעילות העמותה נדרשת, בקרוב נצא לדרך עם כרטיס חבר. מתי? איך זה יעבוד? סבלנות, ממש עוד מעט נצא עם פרסום נרחב. שווה לחכות.

קו חם, טלפוני לייעוץ ראשוני - 04-8222610 (הייעוץ אינו רפואי, ניתן בשפה העברית בלבד)

פזית קורן 12 שנים

של סבל מתמשך עד

"אחרי 12 שנים של כאבי גב הבנתי ממה הוא נובע"
12 שנה – זה הזמן שלקח לרופאיה של פזית קורן לאבחן את מקור כאבי הגב שמהם סבלה שנים רבות. לו רק הייתה מודעות גבוהה יותר לאפשרות של כאב גב על רקע דלקתי, ייתכן שזה היה לוקח הרבה פחות. בישראל חיים עשרות אלפי אנשים באותו מצב

לקוח מאתר ynet

12 שנים ושבעה מדורי גיהינום עברו על פזית קורן בת ה-42, נשואה ואם לארבעה ילדים מגבעת עדה, עד שכאבי הגב שמהם סבלה אובחנו, והובן שהסיבה להם היא דלקת.

"כאבי הגב התחילו אצלי בגיל 18. בצבא לא ממש התייחסו אליי ופטרו אותי בכדורים שלא עשו כלום", מספרת קורן. "במשך שנים הסתובבתי בין רופאים כלליים ואורתופדים, עשיתי כירופרקטיקה, שיאצו, פיזיותרפיה מכל מיני סוגים, קיבלתי שלל תרופות ועברתי המון בדיקות.

"היה רופא אחד שאפילו חשב שזה 'הכול בראש' ושלח אותי לפסיכולוג. רק כשהתגלגלתי למרפאת כאב, הנוירולוג הפנה אותי לראומטולוג. אחרי 12 שנים של סבל בלתי יתואר, בצילום אגן פשוט, המחלה אובחנה ופתאום היה לה שם – דלקת חוליות מקשחת".

קורן, שבינתיים נולדו לה שני ילדים, עבדה אז כשכירה בבנק, היו לה קביעות ואופק ניהולי. "הייתי מגיעה לעבודה בשמונה בבוקר ובשמונה ורבע מתחילה לבכות מכאב. אף אחד לא מבין אותך, גם לא האנשים הקרובים לך ביותר. ברגע שאובחנתי התחיל אצלי תהליך של השלמה וקבלה שזהו, אני חולה במחלה כרונית שלעולם לא תיעלם.

"היה בי כעס מאוד גדול שכל כך הרבה זמן עבר עד שגילו ממה אני סובלת. היו ימים שנשארתי במיטה ולא יכולתי לקום, נאלצתי לקרוא לשכנה כדי שתעזור לי להרים את התינוק, חוסר שינה – כל זה היה יכול להיחסך ממני אם רק הייתה יותר מודעות לכך שיש כל מיני סיבות אפשריות לכאבי גב והיו שולחים אותי לראומטולוג הרבה קודם".

כאבי גב על רקע דלקתי. אבחון פשוט באמצעות צילום אגן (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
כאבי גב על רקע דלקתי. אבחון פשוט באמצעות צילום אגן(צילום: shutterstock)

שינוי עצום בחיים כדי להתמודד עם הכאב
קורן לא לבד. הנתונים בעולם משקפים מציאות שבה אחד מכל חמישה אנשים סובל מכאב גב. אך הבעיה הגדולה באמת היא שרבים מקבלים את כאבי הגב שלהם כגזירת גורל ולא פונים לברר את מקור הכאב, או גרוע מכך, כמו שקרה לקורן – מקבלים במשך שנים טיפולים רבים ומיותרים שלא מועילים להם כהוא זה.

כאבי גב יכולים לנבוע ממקור מכני, למשל מתיחה, פציעה, הרמת משאות, פריצת דיסק או בעיה אחרת בעמוד השדרה. לעיתים מקור הכאב אינו מכני והוא יכול להיגרם ממקור אחר, כגון דלקת. למעשה כ-5% ממקרי כאבי גב הנמשכים יותר משלושה חודשים מקורם בדלקת. המשמעות היא שעשרות אלפי אנשים בישראל סובלים מכאב גב בעקבות דלקת מפרקים באזור האגן ועמוד השדרה ואולי כלל אינם מודעים לכך.

ההשלמה עם כאבי הגב כעובדת חיים וחוסר מודעות למקור הכאב האפשרי מובילים לא פעם לתת-אבחון, ופרק הזמן הממוצע שעובר עד שאדם מאובחן כמי שסובל מכאב גם כתוצאה מדלקת מפרקים הוא שבע שנים.

חשוב לציין, שבניגוד לדעה הרווחת, דלקת מפרקים אינה נחלתם של הקשישים ובני הגיל השלישי, והיא פוגעת גם באוכלוסייה הצעירה – נשים וגברים מתחת לגיל 40. נטל התחלואה בקרבם גדול במיוחד שכן הכאב המתמשך פוגע באיכות החיים ומשפיע על הזוגיות, על המשפחתיות ובמקרים רבים גם על היכולת לעבוד.

בעקבות אבחון המחלה חוללה קורן שינוי גדול באורח חייה וגם בקריירה שלה; היא החליטה לעזוב מקום עבודה בטוח ולפנות לעצמאות ולו כדי שתוכל לשלוט בסדר יומה.

"היום אני יועצת כלכלית למשפחות. יש ימים שאני מתעוררת ויודעת שלא אוכל לתפקד ויש ימים שאני עובדת מהבוקר עד הערב, אבל אני אחראית על הזמן שלי. אני מטופלת בתרופות, יש לי תקופות מאוזנות ותקופות קשות. זו מחלה שבכל פעם שיש התקף היא מחמירה. דבר אחד אני יודעת בוודאות – אם היו מאבחנים אותי קודם, מצבי היה היום טוב הרבה יותר.

"אני אימא לארבעה ילדים וזה לא פשוט לחיות עם המגבלה הזאת. בעלי הפך למומחה למחלה ועוזר לי ככל שניתן, אבל ההתמודדות היא קשה. אי אפשר להסביר לאנשים למה אני בורחת מחיבוק, למה כואב לי כשאני נראית כלפי חוץ אדם בריא, למה אני מתעקשת לקבל כיסא עם משענת במסעדה, כל ההגדרה העצמית משתנה – מאדם עצמאי לכאורה אני הפכתי לתלותית. הנחמה שלי היא שיש אבחנה, שיש שם למחלה, שאני יכולה להגיד ממה אני סובלת בלי שיחשבו שאני מתפנקת".

יש לי תקופות מאוזנות ותקופות קשות. פזית קורן ( ) ( )
יש לי תקופות מאוזנות ותקופות קשות. פזית קורן

מודעות לתסמיני המחלה
"המחלות הקשורות לכאב גב דלקתי – דלקת חוליות מקשחת ומחלה דלקתית של עמוד השדרה – שייכות לקבוצת מחלות דלקתיות הנקראת ספונדילוארטריטיס", מסבירה פרופ' אורי אלקיים, מנהלת המכון הראומטולוגי במרכז הרפואי ע"ש סוראסקי.

"מה שמאפיין את המחלות הללו הוא כאב בגב התחתון או בעכוזים על רקע של תהליך דלקתי. החולים בדרך כלל מתלוננים על כאב שנמשך חודשים ולפעמים שנים, כאבים שמתגברים יותר בלילה ומלווים בנוקשות בוקר משמעותית.

"אנשים שסובלים מתסמינים אלה נוטים לפנות לרופא המשפחה או לאורתופד, שנתפס בציבור הרחב כמי שמומחה לנושא, במקום לבקש הפנייה לראומטולוג – מומחה למחלות שבהן קיימת מעורבות של מפרקי הגוף והרקמות הסמוכות להן, כגון גידים, שרירים ורקמות רכות נוספות.

"אבחון של המחלה נעשה על-פי רוב באמצעות בדיקת דם לאיתור דלקת והדמיית MRI שמערבת את מפרקי האגן, מפרקי העצה והכסל, בדיקות שחולים בדאך כלל לא מופנים לעשות בגלל חוסר מודעות, וכך עלולות לעבור שנים ללא אבחון".

השאירו פנייה ונחזור בהקדם

לידיעתכם, בנוסף על טופס זה, פתחנו  קו טלפוני לייעוץ ראשוני (לא רפואי) (ניתן להשאיר הודעה ונחזור אליכם בהקדם)
מענה יינתן בימים א',ג' 10:00 – 13:00, בימים ב',ד',ה' 18:00 – 21:00
מס' הטלפון – 04-8222610
המתנדבים שלנו מחכים לכם.
דוא"ל העמותה info@mifrakim.org.il

תרומה לעמותת מפרקים צעירים

תרומתכם תאפשר לעמותה להמשיך ולסייע לחולים בשיפור איכות חייהם, בהעלאת המודעות למחלות מפרקים ובמתן תקווה להתמודדות עם המחלה.
אנו מודים לכל אחד אשר יכול לתמוך על מנת להמשיך ולעזור לחולי דלקות מפרקים ולבני משפחותיהם.
פעילות העמותה מתאפשרת הודות לתרומות הציבור. תרומתכם תתקבל בברכה ובתודה מקרב לב.
העמותה מוכרת כמלכ"ר וכמוסד ציבורי ותרומותיה פטורות ממס לפי סעיף 46א' לפקודת המס

ניתן לתרום גם באמצעות העברה בנקאית

בנק מזרחי טפחות, סניף כרמל- 449, ח-ן 267434.

הרשמה לניוזלטר

הניוזלטר שלנו משאיר אותך בעניינים :) כל המידע המקצועי ומידע בנושא פעילויות הנוגעות לך במקום אחד!  
* שימו לב: יש להרשם עם המייל הפרטי מאחר וכתובות מייל במקומות עבודה או מוסדות ממשלתיים נחסמים מקבלת הדיוור

התחברות לעמותה

הידעת? השקנו מערכת לחברי עמותת מפרקים צעירים בלבד, המערכת שולחת עדכונים שונים ומידע בנושאים לפי בחירתך!

לשימוש במערכת יש להירשם לעמותה ❤️